WordPress on võimekas veebilehe ehitamise platvorm. Enamus veebilehti on ehitatud WordPressi peale. WordPressi sai alguse 2003. aastal ja algselt oli see mõeldud blogi pidamiseks. Enam pole see ammu nii, praegu ehitatakse WordPressile igasuguseid veebilehti, väga mahukaid e-poode ja võimekaid kodulehti.
Milliseid veebilehti saab WordPressi peale luua?
Lihtsam on vastata küsimusele, et milliseid veebilehti ei saa WordPressile luua. Kuna WordPress on avatud lähtekoodiga ja selle ümber on koondunud suur kommuun arendajaid, kes igapäevaselt WordPressi funktsionaalsust täiendavad, siis võib tegelikult öelda, et kõik on võimalik.
Võid teha endale sellise kodulehe nagu tahad. WordPressiga saad tasuta luua endale nii portfoolio, blogi, e-poe, teenuste pakkumise lehe, e-kursuste platvormi, CV, foorumi, marketplace’i või ükskõik mis tüüpi lehe.
Mis vahe on WordPress.org ja WordPress.com vahel?
Peamine vahe on selles, et WordPress.org lehelt saab tarkvara alla laadida, tellida serveriteenuse ja majutada ise WordPress lehte. WordPress.com pakub WordPressi kasutust koos majutusega.
Õnneks on serveriteenuse pakkujad teinud alustajale veebilehe tegemise nii lihtsaks, et saad iseteeninduses WordPressi ühe klikiga, ilma et peaksid ise alla laadima ja üles laadima, oma domeenile paigaldada. Seega on mõlemad versioonid kasutajale mugavad.
WordPress.org ja WordPress.com vahel on ka mõned funktsionaalsed erinevused. Sõltub millise kuumaksega paketi sa WordPress.com võtad, võivad olla osad moodulid ja lisad piiratud kasutusega.
Igal juhul soovitan kasutada WordPressi tasuta tarkvara ehk siis WordPress.org. Tellida majutus Veebimajutusest ja ehitada oma lehte nii nagu soovid.
Mida tähendab WordPressi teema (ehk theme) ja plugin?
WordPress on avatud lähtekoodiga tasuta tarkvara ja selleks, et katta kõiki erinevaid vajadusi on arendajate kommuun loonud juurde tuhandeid funktsioone. Neid funktsioone nimetatakse pluginateks.
Pluginaid on kokku juba üle 55 000 ja neid toodetakse pidevalt juurde. Näiteks, kui sul on vaja oma veebilehele broneeringusüsteemi, leiad mitu erinevat pluginat, mis seda vajadust täidavad.
Enamus pluginatest töötavad freemium ärimudelil, ehk baasfunktsioonid on tasuta, aga kui soovid rohkemat, pead juurde maksma. Üldiselt jäävad pluginate hinnad kas 10–30 eurose kuumaksu peale või saab osta välja kuni 100 euro eest.
Enamus veebilehed saavad ka tasuta pluginate abil oma veebilehe kenasti tehtud. Aga siiski on mõned kohad, kus ei tasu koonerdada. Näiteks turvapluginad. Tasuta turvapluginad ei pruugi sinu veebilehte lõpuni nii hästi kaitsta.
Veebimajutuse Pluss paketi hinna sees on üks võimekamaid turvapluginaid Patchstack.
Iga veebileht kasutab WordPressi teemat ehk veebilehe kujundusfaile. Neid on saadaval samamoodi nagu pluginaid–tuhandeid variante. Ühel domeenil saabki olla korraga aktiivne ainult üks teema.
Kõige populaarsemad WordPressi teemad on näiteks Divi, Elementor’i Hello teema ja Astra. Nende teemade sees on omakorda suur ja lai valik valmis kujunduspõhjasid.
See, et sa kasutad ühte kujundusteemat ei tähenda, et pead täpselt samasuguse veebilehe endale ehitama. Veebilehte saab muuta ja kohaldada oma soovide järgi.
Kokkuvõte
See pole juhus, et enamik veebilehti on ehitatud WordPressiga. Kuna WordPressi arendajaid on väga palju on lihtne leida endale abilisi, kui ise veebilehe ehitamisega hakkama ei saa.
Samas, asjad muutuvad aina lihtsamaks, ja praegu saab WordPressi lehte ehitada ilma koodi tundmata. WordPressi lai pluginate ja teemade valik katab ka kõige nõudlikumad vajadused. Enamus asju saab teha tasuta. WordPress on väga hea valik kodulehe ehitamiseks.
Soovid proovida ise kodulehte teha? Kutsun sind osalema tasuta kodulehe tegemise väljakutsele. Seal on osalenud juba tuhandeid inimesi, kes on saanud iseseisvalt endale kodulehe tehtud ja on väga õnnelikud selle uue ning kasuliku oskuse üle.